امنیت سایبری، عبور از تحریم های اینترنتی با تغییر DNS

علی تارک

تغییر DNS ساده ترین راه برای

امنیت سایبری، کاهش پینگ دریافتی، عبور از تحریم های اینترنتی

 

تحریم اینترنتی ایران:

حتما برای شما بار ها پیش امده است که در محیط اینترنت نظیر سایت ها، استور های مختلف، اپلیکیشن ها و بازی های اینترنتی به ارور not available in your country ،not available in your location و یا نظیر ان بر خورد کرده باشید .این ارور ها معمولا به خاطر این هستند که سرویس مورد نظر خدمات خودر شما خود را در کشور و یا موقعیت جغرافیایی شما محدود و یا تحریم نموده است. که متاسفانه این مشکل در بین کاربران ایرانی به خاطر تحریم ها بیشتر به چشم میخورد.

اما به جر این مشکل در سال ۲۰۱۷ سایت آموزش از راه دور محبوب Coursera برای ایرانیان تحریم شد. همچنین امکان دریافت فایل‌های نرم‌افزاری شرکت‌هایی مانند NVIDIA, AMD, Adobe, AVG, AVAST, Symantec, McAfee ,MATLAB برخی از خدمات گوگل، برخی از خدمات مایکروسافت، Eset و Oracle از درگاه اصلی این شرکت‌ها توسط آی پی‌های ایران امکان‌پذیر نیست و علاوه بر بسته شدن این سایت‌ها توسط خود این شرکت‌ها در ایران، برخی از این شرکت‌های فناوری و تکنولوژی، سرور مادر خود را نیز به روی ایرانیان بسته‌اند، بسیاری از صرافی های انلاین و سایت های بانکی و مالی و تجاری بر روی آی پی‌های ایران مسدود شده و همچنین تحریم خدمات هاستینگ و دامین بر روی هر کسی که ساکن ایران می‌باشد نیز یکی دیگر از جمله تحریم‌هایی بود که بر مردم ساکنین ایران اعمال شد.

اما راه حل چیست ؟ بسیاری از کاربران به محض مشاهده این مشکلات یا از ان سرویس صرفه نظر میکنند و یا تنها گزینه که به ان فکر میکنند استفاده از وی پی ان برای تغییر ای پی خود میباشد.ابزار های تغییر ای پی همانند وی پی ان ها هم مشکلات خاص خود را دارند.که اصلی ترین مشکل ان ها کاهش سرعت اینترنت است. وی پی ان های موجود در اپ استور و پلی استور دارای یک بازه زمانی محدود هستند و پس از ان باید اقدام به خرید اشتراک نمود و همچنین گزارشات موجود مبنی بر افزایش بیش از حد مصرف سی پی یو توسط  نسخه های کرک شده وی پی ان ها همانند هات اسپات شلید به این مشکلات می افزاید. چندی پیش گروه معروف انانیموس ( Anonymous ) اقدام به انتشار فهرستی از اپلیکیشن هایی نمود که دارای بد افزار های جاسوسی از کاربران خود می باشند در این فهرست نام وی پی ان های معروفی نظیر نورد نیز به چشم میخورد!

پس چاره چیست؟ اگر شما به عنوان یک ایرانی بخواهید بدون کاهش سرعت و یا کاهش امنت سایبری، بدون نیاز به استفاده از وی پی ان ها از تحریم ها عبور کنید، چه کاری باید انجام دهید؟ اگر شما هم بدنبال راه حل می باشید در ادامه با اف نت همراه باشید

همانطور که میدانید اف نت علاوه بر فروش بسته های ارزان اینترنت ایرانسل وبسته اینترنت همراه اول به مشکلات اینترنتی کاربران نیز اهمیت داده و امیدواریم با انتشار مطالب مفید و کاربردی، مقداری از مشکلات کاربران اینترنت را کمتر نماییم، پیشنهاد میکنیم مطالب پیشین اف نت را نیز مطالعه نمایید.

 

 

تغییر DNS ساده ترین راه برای

عبور از تحریم های اینترنتی

 

offnett.ir dns

 

DNS چیست؟

مبحث DNS در واقع یک مبحث تخصصی در مورد اینترنت و شبکه می باشد اما در این مطلب سعی نموده ایم به طور ساده مبحث DNS را شرح دهیم.

Domain Name System، که به اختصار DNS خوانده می‌شود درواقع دفتر تلفن اینترنت است، نظامی سلسله‌مراتبی برای نام‌گذاری رایانه‌ها و دیگر منابعی است که به اینترنت یا شبکه‌های دیگر رایانه‌ای متصل می‌شوند. وقتی می خواهید وارد اف نت شوید، باید آدرس وب سرور آنرا بدانید. آدرس وب سرور با IP مشخص میشود. اما به خاطر سپردن آدرس IP دشوار است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده کرد. برای هر IP یک domin name در نظر گرفته شده است.مثلا IP آدرس اف نت ۱۶۳.۱۷۲.۱۲۳.۲۱۰ است. که شما برای دسترسی به اف نت  میتوانید از ip یا آدرس www.offnett.ir استفاده کنید.هم domain name و هم  IP address، کاربر را به یک وب سرور مشخص هدایت می کند ، اما domain name، هم برای استفاده ، و هم برای به خاطر سپردن به مراتب راحت تر است. بدون DNS کاربرها مجبور هستند برای وارد شدن به هر بخشی از اینترنت از اعداد خسته کننده IP address استفاده کنند.اگر شما به کسی بگویید ۱۶۳.۱۷۲.۱۲۳.۲۱۰ چیست مسلما نمیداند اما اگر بپرسید www.offnett.ir چیست پاسخ ساده است.

 

بهترین  DNS های Public و Free جهان عبارتند از :

DNS SERCERS OFFNETT

 

چرا باید DNS را تغییر داد؟

علاوه بر مشکلات مربوط به تحریم ها علیه کاربران ایرانی که در بالا به ان پرداختیم باید بگوییم شما در حال استفاده از DNS پیش فرض شرکت ارائه دهنده اینترنت (ISP) تان هستید که متأسفانه این کار معایبی دارد. اولین عیب DNS های پیش فرض امکان ثبت و پایش تمامی فعالیت های اینترنتی شما است، حتی بازدید از وب سایت‌های رمزنگاری شده یا اپلیکیشن های امن هم بی فایده است. همچنین ممکن است علایق و فعالیت‌های شما مورد تحلیل قرار بگیرد و از آن برای نمایش تبلیغاتی که می‌توانند برای شما جذاب باشند استفاده شود. اما DNS های پیش فرض یک عیب بزرگ دیگر نیز دارند و آن سرعت پاسخ‌دهی پایین است که می‌تواند علی رغم پهنای باند بالا ارتباط اینترنتی، به تأخیر در بارگذاری صفحات و اجرای برنامه‌های اینترنتی بیانجامد. هرچند لزوماً ISP ها به فعالیت‌های شما سرک نمی‌کشند، اما هنگامی که از DNS های پیش فرض آنها استفاده می‌کنید، عملاً این امکان را به آنها می‌دهید. باید تاکید کرد استفاده از DNS پیش فرض ISP ها هیچ مزیت خاصی ندارد و با تغییر آن به یک DNS ثالث، از مزایایی چون عبور از تحریم ها، حریم خصوصی محافظت شده و سرعت پاسخ‌دهی بهتر برخوردار می‌شوید.

در گذشته معروف‌ترین سرویس DNS جایگزین متعلق به گوگل بود و اگر کسی تمایلی به استفاده از DNS پیش فرض ISP خود نداشت، به گوگل سویچ می‌کرد. اما امروزه تعداد زیادی DNS رایگان در دسترس است که مزایای بیشتری دارند. برای نمونه می‌توانند مانع از بارگذاری محتواهای هرزه نگاری شوند یا از بارگذاری لینک‌های مخرب جلوگیری می‌کنند. برخی دیگر از آنها امکان نظارت بر فعالیت‌های اینترنتی و وضع محدودیت‌هایی را می‌دهند، برای نمونه می‌توانید یک سرویس یا وب سایت خاص را مسدود کنید. دسته دیگری نیز وجود دارند که از طریق مسدودسازی آدرس‌های اینترنتی و صفحات مخرب، مانع از آلوده شدن سیستم و شبکه شما می‌شوند.

سریعترین DNS سرور های جهان

 

به جر این لیست ها شما میتوانید به کمک نرم افزار DNS Benchmark اقدام به عملیات بررسی سرویس های دی ان اس باتوجه به اتصال اینترنتی خود نمایید. جهت دانلود این نرم افزار از سایت سازنده به این لینک مراجعه نمایید و یا از طریق این سایت اقدام به برسی سرویس های دی ان اس نمایید.

 

بهترین DNS های معروف، امن و عمومی جهان عبارت اند از:

۱. OpenDNS

 • Primary: ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲
 • Secondary: ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰

 

۲.Google DNS 

 • ۸.۸.۸.۸ :  Primary
 • ۸.۸.۴.۴:  Secondary

 

 

۳. Cloudflare DNS

 • ۱.۱.۱.۱ :  Primary
 • ۱.۰.۰.۱ :  Secondary

through IPv6:

 • ۲۶۰۶:۴۷۰۰:۴۷۰۰::۱۱۱۱  :Primary
 • ۲۶۰۶:۴۷۰۰:۴۷۰۰::۱۰۰۱  :Secondary

 

۴. OpenNIC

 • Primary: ۱۹۲.۹۵.۵۴.۳
 • Secondary: ۱۹۲.۹۵.۵۴.۱

 

۵. DNSWatch

 • ۸۴.۲۰۰.۶۹.۸۰  :Primary
 • ۸۴.۲۰۰.۷۰.۴۰  :Secondary

 

۶. Quad9 DNS

 • ۹.۹.۹.۹                 :Primary
 • ۱۴۹.۱۱۲.۱۱۲.۱۱۲  :Secondary

 

۷. Comodo Secure DNS

 • Primary:   ۸.۲۶.۵۶.۲۶
 • Secondary: ۸.۲۰.۲۴۷.۲۰

 

۸. DNS  Shecan ایرانی

 • ۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰ :Primary
 • ۱۸۵.۵۱.۲۰۰.۲ :Secondary

 

چگونگی تغییر DNS در سیستم عامل های مختلف

در اینجا به نحوه تغییر DNS در سیستم عامل های مختلف اشاره میکنیم؛ در مطالب زیر اگر از OpenDNS ویا دیگر DNS سرورها نام می بریم به معنی تایید انها توسط اف نت نیست اما جالب است بدانید سرور OpenDNS امکان فیلترینگ اختیاری وب‌سایت‌ها را نیز ارائه می‌کند. برای نمونه اگر فیلترینگ را فعال کرده باشید، دسترسی به وب‌سایت‌های مستهجن از شبکه شما با صفحه‌ای حاوی پیام «Blocked» مواجه خواهند شد. در این وضعیت OpenDNS در پشت صحنه به جای نشانی آی‌پی وب‌سایت مورد تقاضا، نشانی صفحه حاوی پیام انسداد را باز می‌گرداند. این همان روش مسدودسازی وب‌سایت‌ها از طریق DNS است.

۱. ویندوز:

 1. روی منوی Start کلیک کنید و سپس روی کنترل پنل (Control Panel) کلیک کنید.
 2. روی گزینه Network and Internet کلیک کنید.
 3. روی گزینه Change Adapter Settings کلیک کنید.
 4. روی شبکه وای‌فای یا شبکه LAN که به آن متصل هستید راست کلیک کنید و سپس Properties را انتخاب کنید.
 5. گزینه Internet Protocol Version 4 را انتخاب کنید.
 6. دکمه Properties را بزنید.
 7. اگر نشانی DNS وجود دارد آن را جایی یادداشت کنید و برای مراجعات بعدی نگه دارید. سپس آنها را پاک کنید.
 8. نشانی ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.

 

open dns offnett.ir

۹. دکمه OK را بزنید و پنجره را ببندید و مرورگر خود را ری‌استارت نمایید.

.

 

۲. تنظیم DNS در Android :

 1. از طریق منو به ادرس Settings و سپس رو Wi-Fi کلیک کنید و لیست شبکه های وای فای خود را مشاهده نمایید .
 2.  روی شبکه وای فای که به ان متصل هستید نگه دارید و سپس روی گزینه Modify Network کلیک نمایید.
 3. در بعضی دستگاه ها باید روی گزینه Manage network settings کلیک نمایید
 4. تیک show advanced options  را فعال نمایید
 5. IP settings را از حالت DHCP به حالت  Static  تغییر دهید
 6. نشانی ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ را در بخش‌های مربوط به DNS 2 و DNS 1  وارد کنید.
 7. سپس Save نمایید.

AndroidWiFiMenu offnett

AndroidWiFiModify offnett

AndroidWiFiStatic offnett

 

 

۳. لینوکس:

به صورت عمومی در لینوکس می‌توانید با ویرایش /etc/resolv.conf آی‌پی‌های شکن را به عنوان سرورهای DNS تنظیم کنید. دقت کنید که در صورت وجود NetworkManager این تنظیمات ممکن است بازنویسی شوند.

در ادامه، تنظیمات مربوط به پراستفاده‌ترین توزیع لینوکس (اوبونتو) ارائه می‌شود:

 1. روی آیکن اپلیکیشن در منوبار سمت چپ کلیک کنید.
 2. روی Settings کلیک کرده و سپس Network را انتخاب کنید.
 3. کانکشن اینترنت خود را از فضای سمت راست انتخاب کنید و سپس روی آیکن چرخ‌دنده کلیک کنید.
 4. روی برگه IPv4  کلیک کنید تا تنظیمات دی ان اس خودتان را ببینید.
 5. دی ان اس را از حالت Automatic به Off تغییر دهید.
 6. نشانی ۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰ و ۱۸۵.۵۱.۲۰۰.۲ را در بخش DNS وارد کنید.

 

 

ubuntu-settings offnett

۷. دکمه Apply را فشار دهید و یک بار کانکشن را قطع و وصل نمایید.حال مرورگر خود را ری‌استارت کنید

 

 

۴. سیستم  IOS :

 1. از صفحه خانه آیفون خود، بخش تنظیمات (Settings) را باز کنید.
 2. داخل بخش وای‌فای (Wi-Fi) بروید و سپس روی شبکه‌ی مورد نظر خود بزنید و وارد شوید.
 3. روی قسمت Configure DNS بزنید و سپس روی گزینه Manual (تنظیمات دستی) بزنید.
 4. اگر در آن قسمت گزینه‌ای موجود است روی علامت – بزنید و همه‌ی گزینه‌ها را پاک کنید.
 5. حال روی دکمه‌ی «+ Add Server» بزنید و نشانی ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ را وارد نمایید.
 6. روی گزینهSave در گوشه سمت راست بالا بزنید.

 

iPhone-wifi_menu offnett

 

iPhone-wifi_network dns offnett

iPhone-wifi_network dns offnett

 

 

۵. سیستم عامل  MacOS:

 1. System Preferences را باز کنید.
 2. DNS Servers را جستجو کنید و آن را از منوی Dropdown انتخاب کنید.
 3. روی دکمه + کلیک کنید و یک سرور DNS جدید با نشانی ۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰ و ۱۸۵.۵۱.۲۰۰.۲ ایجاد کنید.

 

Adding-DNS-Servers-in-Mac offnett

       ۴. روی Ok کلیک کنید و سپس Apply نمایید.

 

۶. تنظیم DNS در PS4:

 1. از منوی PS4، به بخش Settings > Network > Set Up Internet Connection بروید و یکی از گزینه‌های Wi-Fi یا LAN cable را انتخاب کنید.
  • برای Wi-Fi: از بخش Custom، شبکه دلخواه را انتخاب کنید . سپس در بخش IP Address Settings (automatic) گزینه DNS Settings (Manual) را انتخاب کنید
  • برای شبکه کابلی (LAN): در بخش Custom گزینه IP Address Settings (Automatic) و سپس DNS Settings (Manual) را انتخاب کنید
 2. نشانی ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.
 3. در مرحله بعد MTU Settings‌ را در حالت خودکار  و Proxy Server را خالی بگذارید.
 4. ارتباط اینترنتی را تست کنید

۷. تنظیم DNS در XBOX One :

 1. از صفحه خانه Xbox One، به بخش Settings > Network > Advanced settings > DNS settings > Manual بروید. (اگر گزینه Settings را نمی‌بینید، My Games & Apps را انتخاب کنید و سپس به Settings بروید.)
 2. نشانی ۲۰۸.۶۷.۲۲۲.۲۲۲ و ۲۰۸.۶۷.۲۲۰.۲۲۰ را در بخش‌های مربوط به DNS وارد کنید.

 

 

بهترین DNS ها برای بازی های انلاین :

باتوجه به اینکه بسیاری از بازی های انلاین همانند PUBG دسترسی خود را بر روی IP  های ایرانی مسدود کرده اند؛ راه حل عبور از این تحریم ها نیز تغییر DNS می باشد. در اینجا به بهترین DNS سرور ها برای بازی های انلاین اشاره میکنیم

 

 •     ایرانیShecan DNS  : ۱۷۸.۲۲.۱۲۲.۱۰۰ & 185.51.200.2.
 • Quad9: 9.9.9.9 & 149.112.112.112.
 • OpenDNS: 208.67.222.222 & 208.67.220.220.
 • Cloudflare: 1.1.1.1 & 1.0.0.1.
 • CleanBrowsing: 185.228.168.9 & 185.228.169.9.
 • Verisign: 64.6.64.6 & 64.6.65.6.
 • Alternate DNS: 198.101.242.72 & 23.253.163.53

 

نکته پایانی: DNS سرور های نام یرده با اینکه بهترین ها در جهان میباشند اما برای حصول نتیجه بهتر باید با توجه به اتصال اینترنتی خود بهترین گزینه را انتخاب نمایید و برای این کار همانند انچه در بالا اشاره نمودیم باید از اتصال اینترنتی خود DNS Benchmark بگیرید تا بهترین سرور را انتخاب نمایید.

 

در پایان امیدواریم این مطلب برای شما کاربران محترم اف نت  کاربردی و مفید واقع شود لظفا ما را یا نظرات خود یاری فرمایید.

 

 

نظرات کاربران

 1. بازتاب: آف نت | محدود کردن نرم افزارها در استفاده از اینترنت با فایروال ویندوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مشتریان سیگما پلاس

با عضویت در خبرنامه ویژه سیگما پلاس از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!